Impresii și recomandări [pag. 3208 / 10897]
Afișate impresii [32071 - 32080] din total 108963 impresii
Pensiunea 'Casa Ardeleană' 3 / PREDEAL
- DECEMBRIE, 2016
- de: tantan [30.04.17]
- RECOMANDĂ
Vom reveni cu drag
Am ales aceasta vila pentru a petrece cateva zile linistite la munte, intre sarbatorile de Craciun si Revelion, impreuna cu familia. Ne-a atras in primul rand piscina din interior si faptul ca au restaurant in incinta. Eram rezervata cu privire la decorul rustic al camerelor, pentru ca desi admir si respect traditiile, suntem adeptii confortului cand este vorba de cazare. Totusi decorul rustic a fost peste asteptari, amenajarile sunt de bun gust, camera mare si confortabila (cred ca intra la [...] — vezi review
Descoperă zona Hallstatt-Obertraun / HALLSTATT [lacul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: Mijey [19.04.17]
- RECOMANDĂ
Pe urmele printesei Sissi de la Bad Ischl la Hallstatt — partea a doua
Asadar dragii mei, ne aflam in Hallstatt, Austria in ultima zi a anului, cuceriti deja de imprejurimi, liniste, atmosfera, zapada, tot. Pentru seara de revelion nu aveam nimic aranjat, mai ales ca din experientele anilor anteriori stiam ca in zona de vest se sarbatoreste cu preponderenta Craciunul, asa ca am plecat prin pitorescul orasel sa cautam o carciuma ceva care sa fie deschisa si sa ofere un meniu de revelion. Am urcat agale pe stradutele inguste si la un moment dat ne-a sarit in [...] — vezi review [+45 poze]
Descoperă zona Hallstatt-Obertraun / HALLSTATT [lacul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: Mijey [18.04.17]
- RECOMANDĂ
Pe urmele printesei Sissi de la Bad Ischl la Hallstatt!
Ca in fiecare an prin perioada verii prietenii ma intreaba ce idei imi mai traznesc prin cap si unde sa mai petrecem Revelionul. Fiind seful haitei, pe moment nu am avut un raspuns dar am promis ca ma ocup intens sa gasesc solutia potrivita, asadar m-am dus acasa am deschis google maps si mi-am aruncat privirea pe Austria. Cum in tara Kaizerului Franz mai fusesem de multe ori, nu prea stiam ce sa aleg, mai ales ca majoritatea grupului este format din "paltonari". Si tot jucandu-ma pe harta [...] — vezi review [+33 poze]
Piețele de Sărbători (Crăciun, Paște) / VIENA
- DECEMBRIE, 2016
- de: theo1208 [18.04.17]
- RECOMANDĂ
Viena si Targurile de Craciun
De cand eram mica mi-am dorit sa ajung la Viena la targurile de Craciun. Asa ca nu a fost greu sa stabilim unde ne vom petrece mini vacanta de 1 decembrie. Asadar, in dimineata zilei de 30 noiembrie eram la punctul de trecere a frontierei Petea, impreuna cu niste prieteni, nerabdatori sa vedem Viena in perioada sarbatorilor de iarna. Si cum eram in luna cadourilor, ne-am abatut putin de la drum pentru a vizita fabrica de ciocolata Hauswirth, situata la granita cu Slovacia. Fabrica se poate [...] — vezi review [+27 poze]
National Coach Museum (Museu Nacional dos Coches) / LISABONA [orașul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: GabrielaG [29.03.17]
- RECOMANDĂ
'Bântuirea” prin Museu Nacional dos Coches - de la simplu la sofisticat
După ce am mâncat Pasteis de Belem despre care am vorbit deja (yyyuuummmyyy) am prins o energie de îmi venea să merg pe jos din Belem în centru... glumesc, nici chiar. Şi pentru că nu mă dădeam plecată de acolo, am decis să căutăm şi Museu Nacional dos Coches adică în traducere muzeul caleştilor ştiind că se afla în apropiere. Şi nu m-am înşelat. După ce am trecut de parc, la vreo două străzi am văzut muzeul. Deşi mai vizitasem unul de curând, în Germania [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Dusseldorf și împrejurimile / DUSSELDORF
- DECEMBRIE, 2016
- de: Radu Tudoran [28.03.17]
- RECOMANDĂ
Düsseldorf sau unde sunt berăriile de altădată
La fel ca în Kőln şi în Düsseldorf „Altstadt” este o strategemă a specialiştilor în marketing turistic. Încorsetat de clădiri moderne, vechiul centru al oraşului nu prea păstrează din înfățişarea de odinioară. Bombardat intens de raidurile aviației aliate în cel de-al doilea război mondial urbea a fost reconstruită mai mult sau mai puțin fidel. Atunci estetica a făcut loc necesarului, cu păstrarea respectului pentru bunul-gust. Dar în ultimii ani atacul agresiv al [...] — vezi review [+18 poze]
Unde mâncăm în Lisabona? / LISABONA [orașul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: GabrielaG [28.03.17]
- RECOMANDĂ
Pasteis de Belem - locul unde pasteis de Belem au prins viata=curcubeu în cerul gurii
După ce am vizitat Mănăstirea Jeronimos despre care am avorbit deja, am decis că este timpul pentru o scurtă pauză şi era clar că dacă am ajuns în Belem nu pot rata Pateis de Belem. Îmi notasem clar de acasă ca trebuie să încerc pasteis de nata care sunt nişte tarte din ou şi unde o puteam face mai bine decât în locul unde au prins „viaţă”? Era coada şi era o coadă imensă. Dar eu nu mi-am dat seama că toată lumea stă la coadă pentru a cumpăra Pasteis de [...] — vezi review [+12 poze]
Cartierul Belem / LISABONA [orașul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: GabrielaG [27.03.17]
- RECOMANDĂ
Mănăstirea Jeronimos - soarele "dansează" impreună cu pescăruşii jucăuşi
După ce am vizitat Turnul Belem despre care am vorbit deja, tot pe jos am pornit-o spre Mănăstirea Jeronimos. Aveam de parcurs din nou 1.4 km dar vremea era superbă şi eu eram în culmea fericirii (doar tocmai vizitasem turnul). Ajunsă în fata mănăstirii am observat că nu mai era atâta lume. Mănăstirea m-a fermecat de cum am zărit-o. Soarele parcă „dansa” pe suprafețele dantelate ale acestui edificiu grandios. Am mers la ghişeu, am arătat Lisboa Card şi nişte [...] — vezi review [+13 poze]
Cartierul Belem / LISABONA [orașul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: GabrielaG [25.03.17]
- RECOMANDĂ
Belem = Turnul MEU!!!
Încă de când eram mică dacă m-aţi fi întrebat ceva despre Lisabona v-aş fi spus că e oraşul ăla cu turnul. Nu ştiu de ce, dar am avut o obsesie de-a dreptul să ajung la turnul Belem sau “turnul meu” cum îmi plăcea să îi spun. După ce am mai crescut, peste tot, la reclamele cu Portugalia, în reportaje şi transmisii, peste tot parcă vedeam turnul şi nu ştiu de ce dar l-am perceput ca pe un simbol al Lisabonei. Simţeam că dacă văd “turnul meu” am văzut toată [...] — vezi review [+10 poze]
'Must see' în Lisabona / LISABONA [orașul]
- DECEMBRIE, 2016
- de: GabrielaG [24.03.17]
- RECOMANDĂ











