Impresii și recomandări [3188 / 10897]

Afișate impresii [31871 - 31880]
Descoperă Konya și împrejurimile sale / KONYA
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: senateo [13.02.17]
  • RECOMANDĂ

Konya orasul Mevlanei atins de harul marelui maestru RUMI

Orasul din inima Anatoliei isi trage numele de la grecescul eikon (imagine) a Medusei arma mortala a miticului Perseus care potrivit legendelor ar fi fondatorul orasului. Konya este un oraş sfânt, oraş istoric, fosta capitală a imperiului Seljuk. O alta legenda spune că pe aceste locuri s-a ridicat primul oraş de pe faţa pământului după ce Noe a ancorat pe Muntele Ararat. Desi a fost stapanita pe rand de frigieni, sumerieni, persi, greci, romani, mongoli, Konya este in constiinta [...] — vezi review [+22 poze]
Muzeul 'Flori de Mină' / CHEIA

„Florile” din adâncul Terrei (Expoziția „Flori de mină” – Cheia, Prahova)

Dacă suntem convinși că flori, în adevăratul sens al cuvântului, putem admira doar la suprafața pământului, iată că natura ne demonstrează contrariul: „flori” descoperim și în străfundurile întunecoase ale scoarței terestre. Este vorba despre așa-zisele flori de mină, minerale felurite cu forme diverse, albe sau colorate, fragmente mici ori de mărimi apreciabile. Weekendul trecut am fost fascinat de culorile și formele acestor flori subterane – am vizitat Expoziția [...] — vezi review [+22 poze]
Therme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti] / BUCUREȘTI

Therme e ok

Am fost la Therme e ok mai ales pt cei ce vin de departe ca mine. E frumos usor luxos am vizitat cam tot: saune bazine si topoganul unde m-am speriat pe cinste. Mancarea la fast food e rezonabila bazinul la Palm e mare, e misto afara pe minus grade, ce sa nu va asteptati nu e bazin de inot e de relaxare la bar de ex. Saunele sunt super dar locul e cam scump, acolo nu m- as duce de n ori ca in rest. In general zona Palm e baza, daca aveti drum prin zona merita 3 ore de relaxare. Zona de [...] — vezi review
Descoperă Bruxelles şi împrejurimile / BRUXELLES

Bruxelles, în februarie (II)

Am iesit din Grande Place, pe langa Casa Lebedei, si mergand pe o straduta ingusta, Rue d’Etuve, ne-am oprit langa o fresca murala: „Les aventures de Tintin” par Hergé, mai exact: „Tintin, Milou et le capitain Haddock, dans l’affaire tournesol”. Fresca face parte din „Promenada BD”, adica un proiect prin care se promoveaza arta murala. Ghida ne-a explicat ca aceasta forma de arta are foarte mare succes aici, asta datorandu-se, poate si atmosferei gri, prin culorile date [...] — vezi review [+18 poze]
De vizitat în Gura Humorului și împrejurimi / GURA HUMORULUI
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: ClaudiuN [12.02.17]
  • RECOMANDĂ

Excursie la Gura Humorului, cu cateva obiective din jur

Excursia a fost in perioada 6-11 februarie 2017. Primul obiectiv a fost Cetatea Sucevei (pe care am gasit-o inchisa, deoarece era luni; am revenit in ultima zi, sambata). Am mancat la restaurantul Bradet, aflat in drum spre Cetate; preturile sunt destul de mari, dar si portiile au fost pe masura. Au urmat Manastirea Sf. Ioan si Manastirea Dragomirna, pe care e pacat sa nu le vizitati daca va aflati in zona. Apoi am plecat catre cazare, in Gura Humorului, la hotelul Simeria. In [...] — vezi review [+10 poze]
Pensiunea Căsuța din Povești [Moieciu de Jos] 3 / MOIECIU
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: alexdn11 [12.02.17]
  • NURECOMANDĂ

Casuta ostila

Cunoscand frumusetea zonei am ajuns la "casuta din povesti" in data de 6 februarie si am stat 5 zile in corpul II la mansarda. Cazarea a fost in raport cu pretul platit negociat (80 lei/camera) Serviciile lasa de dorit (gunoi neridicat). Mancarea insuficienta pentru banii ceruti (am luat de 2 ori micul dejun si de 2 ori cina). Cel mai dezamagitor a fost atitudinea gazdei (doamna) cu un simt mercantil exagerat care nu dorea sa fie contrazisa deloc si nu accepta opiniile noastre. Prin [...] — vezi review
Cindrel Hotel 4 / PĂLTINIȘ [SB]
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: mimi25* [11.02.17]
  • RECOMANDĂ

Hotel Cindrel o vacanța reușită

Vacanța aceasta am fost împreuna cu familia si niște prieteni la hotelul Cindrel. De când am ajuns am fost plăcut impresionata de peisajul din jurul hotelului, foarte bun de făcut poze. Voi vorbi prima data despre receptie si personalul ei: -un lucru nu foarte plăcut este faptul ca nu este foarte mult personal. In cazul nostru a trebuit sa așteptăm 5 min pana sa vina cineva la noi având in vedere ca eram de pe drum obosiți, flamanzi dar nu m-a deranjat foarte mult acest lucru [...] — vezi review
Pensiunea Regina Munţilor [Moieciu de Sus] 3 / MOIECIU

Jalnic

Este jalnic! Curatenie zero, igiena zero, intretinere zero... nu corespunde cu oferta, iar pozele de pe net nu sunt conforme cu realitatea. Pensiunea este foarte neingrijita, caldura aproape deloc, apa ni s a dat cu portia, lenjeria este veche, murdara, baile sub orice critica... Bucataria este foarte murdara si neingrijita... evitati! Cel mai nereusit concediu aici l am avut. La sfarsit ni s a replicat "asta e, daca nu v a placut considerati l un concediu esuat". Nu se merita sa [...] — vezi review
Descoperă Bruxelles şi împrejurimile / BRUXELLES

Bruxelles, in februarie

Lasand la o parte ratacirile mele din garile din Bruxelles, despre care ar trebui scris cate un articol separat, orasul, in sine, nu m-a impresionat cine stie ce. Mi-au placut Bruges si Anvers. In Gant nu am mai apucat sa cobor, fiindca se facuse deja noapte. Dar despre Bruxelles vreau sa va scriu astazi. Eu m-am inscris la un Tur Sendemans. Aceste vizite ghidate se organizeaza in fiecare zi, de la 10 h, 11 h si de la14 h si sunt gratuite. Am ales varianta in limba spaniola. Ne-am adunat in [...] — vezi review [+13 poze]
Festa Chamkoria Hotel 4 / BOROVETS
  • FEBRUARIE, 2017
  • de: dropacel [10.02.17]
  • NURECOMANDĂ

Hotel Festa Chamkoria - de evitat!

Am petrecut recent o săptămână de vacanță in Borovets, la h. Festa Chamkoria. Desi hotelul este cotat cu note mari, chiar foarte mari pe site-urile de informare turistică, la fața locului lucrurile nu au stat chiar așa! Am ajuns undeva in jurul orei 5 p. m., fiind întâmpinați de o recepționeră care nu prea înțelegea engleză, nu ar fi fost neapărat o problemă, dar lucrurile au stat la fel si cu celelalte colege ale ei, de unde am dedus că vorbirea limbii engleze nu a fost [...] — vezi review [+7 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 4.7922739982605 sec
    ecranul dvs: 1 x 1