Impresii și recomandări [3326 / 10897]

Afișate impresii [33251 - 33260]
Unde mâncăm în Bistrița (orașul) / BISTRIȚA
  • AUGUST, 2016
  • de: kelyboy [17.11.16]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Coroana de Aur - După ani şi ani...

Cu ceva ani în urmă, aflându-mă într-o delegaţie în Bistriţa, am fost cazat pentru o noapte la hotelul Coroana de Aur, din păcate, la acea vreme, nu am scris despre această locaţie. Anul acesta, după un sejur petrecut în minunatul Maramureş, la venirea spre casă, ne tot gândeam unde să luăm masa la prânz, drumul fiind nu prea scurt aveam şi de unde alege, cum traseul nostru trecea prin Bistriţa, nu a fost greu să ne hotărâm să vedem ce mai e la Coroana de Aur, mai ales [...] — vezi review [+14 poze]
De vizitat în împrejurimile Londrei / LONDRA
  • AUGUST, 2016
  • de: iulianic [16.11.16]
  • RECOMANDĂ

O zi în Londra și împrejurimi

În ziua de 22 august 2016, după micul dejun, am plecat într-o lungă, dar foarte frumoasă peregrinare. Programul era complex și suna interesant: vom merge la Greenwich pentru Observatorul Astronomic și Meridianul Zero, vom vizita apoi Muzeul Național Maritim și ne vom întoarce în centru pe calea apelor, într-o minicroazieră pe Tamisa. Din nou în autocar, vom merge să vizităm Windsor Castle - cel mai mare şi cel mai vechi castel locuit din lume și ne vom încheia ziua cu o [...] — vezi review [+80 poze]
Descoperă România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
  • AUGUST, 2016
  • de: Aurici [16.11.16]
  • RECOMANDĂ

Tur neprevăzut de Românie (II)

Ziua 4 - Poiana Mărului - Valea Teregovei - Lacul și Stațiunea Trei-Ape - Tabăra de Sculptură de la Gărâna – Văliug – Reșița, Anina – Lacul, Valea și Cheile Minișului – Bozovici (Țara Almăjului) După micul dejun de la Hotel Poiana Mărului, ne-am propus să rămânem în stațiune și să ne plimbăm în partea opusă, spre lacul Poiana Mărului pe care nu apucasem să îl vedem din cauza vegetației, chiar dacă am mers pe lângă el. Am ajuns la coada lacului [...] — vezi review [+84 poze]
Canionul Hotnitsa & Cascada Kaya Bunar / VELIKO TARNOVO
  • AUGUST, 2016
  • de: irinad [15.11.16]
  • RECOMANDĂ

Cascada şi defileul Kaya Bunar (Hotnitsa), un altfel de eden în apropiere de Veliko Târnovo

Ştiu că despre cascada Kaya Bunar s-a mai scris, de fapt de la colegii de sait ce-au descris-o atât de frumos mi-a venit ideea să introduc cascada în circuitul nostru din minivacanţa de Sfântă Mărie, tocmai pentru a ne desfăta privirile pe viu cu imaginile pe care le văzusem în fotografii şi pentru a descoperi raiul nebănuit ce se”ascunde” într-o zonă pe care ai crede-o de şes, aşa cum se prezintă ea din drum. După ce am plecat de la Nicopolis ad Istrum, ne-am repus [...] — vezi review [+22 poze]
Descoperă Lubeck și împrejurimile / LUBECK
  • AUGUST, 2016
  • de: mireille [14.11.16]
  • RECOMANDĂ

Lubeck, o declarație de dragoste pentru un oraș vechi cu statut Unesco

Primul meu contact cu Lübeck, regina Ligii Hanseatice a fost epidermic, bătrâna doamnă remarcabilă ca vârstă, cu gene lungi de 850 de ani, avea toane capricioase și mi-a dat onoruri grele la umbrela albă de un metru, ce o purtam ca un stindard în războiul meteo, apărându-mă timp de 3 ore de miorlăielile ploii, ce alternau la 15 minute cu strigăte solare la început de august. Eram nefericită ca turist în fericirea mea...romanticul Lubeck a turnat pe impermeabilul meu [...] — vezi review [+31 poze]
Muzeele Londrei / LONDRA
  • AUGUST, 2016
  • de: iulianic [14.11.16]
  • RECOMANDĂ

British Museum și o întâlnire de gradul doi

La Londra am ajuns în seara zilei de 20 august. Când am intrat în oraș era târziu, străzile încă erau aglomerate, iar luminile aprinse peste tot. În circuitul nostru tururile de oraș deveniseră o obișnuință, iar Londra - unde urma să rămânem două zile (trei nopți) - bineînțeles că nu a fost o excepție din acest punct de vedere. Fiind "by night", iar eu pentru prima oară în capitala Marii Britanii, în afară de iluminarea nocturnă a orașului, feerică aș putea spune, [...] — vezi review [+70 poze]
Unde mâncăm în Borșa și împrejurimi? / BORŞA
  • AUGUST, 2016
  • de: kelyboy [14.11.16]
  • RECOMANDĂ

Hai la Ţiţi!

Se spune că locurile unde se mănâncă cel mai bine sunt acelea care sunt mai tot timpul aglomerate, acesta ar fi un semn că mâncarea e mai tot timpul proaspătă şi în acelaşi timp, gustoasă. Aveam să constat că acelaşi lucru e valabil şi în cazul Pensiunii-pizzeriei Ţiţi din Borşa... În sejurul petrecut anul acesta în Maramureş, având ca "bază a operaţiunilor" Hotelul Roman din Borşa (voi reveni cu un review şi despre această locaţie), iar deplasarea catre [...] — vezi review [+12 poze]
Descoperă Țara Făgărașului / FĂGĂRAȘ [BV]

De la Han, la Cetate;)

Venise timpul si pentru putina relaxare si odihna, dupa multa munca si dupa toata oboseala din cele 4 zile petrecute la Saschiz (localitate care merita sa scriu si cateva impresii legate de istorie, oameni, ce se poate vizita, pentru ca m-am simtit putin vinovata ca nu am detaliat macar putin atunci cand am scris despre locatia unde ne-am cazat, aici: vezi impresii) Ziua 5 avea in program vizitarea orasului si a Cetatii Fagaras, cumparaturi la Kauflandul din oras pentru urmatoarele 2-3 zile, [...] — vezi review [+13 poze]
Descoperă România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
  • AUGUST, 2016
  • de: Aurici [12.11.16]
  • RECOMANDĂ

Tur neprevăzut de Românie (I)

Citeam acum câteva zile un articol despre Roma, iar colega noastră spunea că îi pare rău că scrie atât de târziu, adică la două săptămâni de la vacanță. Păi, eu ce să mai zic, care vreau să scriu despre vacanța mea din august? Dar cum mi-am acordat un termen de 2-3 luni pentru a scrie despre o vacanță/ieșire și cum sunt oarecum în termen, mă grăbesc să vă spun despre România. Pentru că mi-ar părea rău dacă n-aș face-o. Am descoperit locuri frumoase, pensiuni [...] — vezi review [+56 poze]
Camelia Hotel [Jupiter] 2 / JUPITER / AURORA
  • AUGUST, 2016
  • de: mihaela p [12.11.16]
  • RECOMANDĂ

O minivacanță, la Hotelul Camelia!

În perioada 20 -27 august 2016 am petrecut un sejur minunat în Stațiunea Nisipurile de Aur. Întrucât, din Bulgaria am plecat intr-o zi de sâmbătă, ne-am hotărât să mai rămânem încă 2 nopți, pe litoralul nostru. Am ales Hotelul " Camelia ", din Jupiter, deoarece aici am mai găsit locuri libere. Iar stațiunea am ales-o, pentru a fi împreună cu prietenii noștrii. Rezervarea am făcut-o telefonic și nu am plătit nimic în avans. Când am ajuns la hotel rezervarea a fost [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.9578120708466 sec
    ecranul dvs: 1 x 1