Impresii și recomandări [3330 / 10897]

Afișate impresii [33291 - 33300]
Unde mâncăm în Timișoara? / TIMIȘOARA
  • AUGUST, 2016
  • de: Michi [26.10.16]
  • RECOMANDĂ

Două restaurante bune şi ieftine despre care nu s-a scris pe AFA

După ce ne-am cazat la hotel Imperial ne-am dus să mâncăm. În cursul istoriei am luat destule plase cu restaurante departe de locul cazării aşa că de data asta unul din filtrele puse la alegerea unui hotel a fost apropierea de o locantă. Pe caniculă să mergi leşinat 800-1000 m dus şi la fel la întoarcere, nu e o plăcere. Aţi putea întreba de ce nu mâncăm înainte de cazare? Păi, vrem să fim ˝liberi de sarcini˝ adică să ne tihnească mâncarea. Restaurant Thalia este [...] — vezi review [+20 poze]
Descoperă Drogheda și împrejurimile / DROGHEDA
  • AUGUST, 2016
  • de: iulianic [26.10.16]
  • RECOMANDĂ

Newgrange - necropolă megalitică (cu peripeții)

În Irlanda, la 8 km de Drogheda, dincolo de râul Boyne, se află Brύ Na Bóinne - un sit arheologic vast, care include spectaculoasele morminte preistorice de la Newgrange, Knowt și Dowt. Recunoscut ca fiind de o mare importanță pentru cultura mondială, Brύ Na Bóinne a fost înscris pe lista Patrimoniului UNESCO. În programul nostru turistic, în Irlanda, figura doar vizita (exterior) la situl arheologic Newgrange - "cea mai veche și vestită necropolă megalitică din epoca [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Poros / POROS

Micul Poros. Cel mai liniștit loc din Kefalonia.

A fost pentru a treia oară când am respirat aerul Kefaloniei. Recentele deplasări au fost efectuate în august 2013 (excursie de o zi -turul insulei - cu plecare din Zakyntos) si anul trecut, tot în luna august, o escală în Fiscardo pentru o oră intr-o croazieră a celor cinci Insule Ionice, cu plecare din Parga via Nidri/Lefkada. Am scris impresii separate pentru fiecare. Pentru anul acesta mi-am stabilit un termen mai lung: șase nopți (18-24 august), la Poros, cazare la Hotel Kalypso [...] — vezi review [+59 poze]
Descoperă Goteborg / GOTEBORG
  • AUGUST, 2016
  • de: Utube [26.10.16]
  • RECOMANDĂ

Goteborg - #5. Muzeul Rohsska

Suntem în Goteborg iar vremea de afară se pare că doreşte să ne fugărească înăuntru, pentru că cerul este plumburiu, ca într-o poezie de Bacovia iar din când în când norii gri se scutură peste noi, aşa că este o zi minunată pentru vizite la muzee iar cum nouă ne plac vizitele în astfel de obiective, de fapt le şi căutăm - şi aici vorbesc în special în numele fiicei mele, profităm de ocazie şi privind pe harta oraşului, ne „face cu ochiul” Muzeul Rohsska mai [...] — vezi review [+38 poze]
Mănăstirea și Peștera Sfântului Andrei [Ion Corvin, CT] / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
  • AUGUST, 2016
  • de: zlatna [26.10.16]
  • RECOMANDĂ

Pestera Sfantului Andrei

După ce am vizitat Monumentul de la Adamclisi, apoi cetatea din localitate, am pornit spre celălalt obiectiv turistic pe care doream să-l vizităm, Mănăstirea Peştera Sfântului Andrei. Mănăstirea se află pe raza localităţii Ioan Corvin, din judeţul Constanţa. De la Adamclisi la mănăstire se urmăreşte drumul naţional DN3, iar după aproximativ 20 de kilometri se ajunge în localiatea Ioan Corvin. La ieşirea din această localitate se virează la dreapta, iar după vreo 3 [...] — vezi review [+26 poze]
O zi în Sebeș și împrejurimi / SEBEȘ [AB]
  • AUGUST, 2016
  • de: Michi [24.10.16]
  • RECOMANDĂ

La pas prin Sebeş

În luna august am făcut o miniexcursie prin ţară. Am avut două motive. Primul, să-mi revăd cât nu e prea târziu o verişoară de 92 de ani care trăieşte pe lângă Sebeş-Alba. Rămânând singură şi fără putere şi-a dat casa în viajer (cred că juridic se spune uzufruct viager) unor oameni cu frică de Dumnezeu care o îngrijesc bine. Al doilea motiv a fost că se împlinea un an de la obţinerea unui premiu săptămânal Afa din 2015, - un weekend la o pensiune/ hotel din [...] — vezi review [+34 poze]
Descoperă Helsinki / HELSINKI
  • AUGUST, 2016
  • de: Aurici [24.10.16]
  • RECOMANDĂ

Ultima noapte albă în Scandinavia - Helsinki, Finlanda

Helsinki a fost ultima capitală nordică în care am poposit în cadrul circuitului prin țările scandinave, dar nu cea din urmă, și primul contact l-am avut de pe vasul de croazieră Sijla Symfony cu care am venit de la Stockholm. După micul dejun luat pe vasul de croazieră am acostat direct în autocar pentru turul de oraș cu ghidul local, tot o româncă, stabilită aici de peste 9 ani, care la fel ca și ceilalți pe care i-am întâlnit era foarte mulțumită de viața ei în [...] — vezi review [+52 poze]
Descoperă zona Fundata / FUNDATA
  • AUGUST, 2016
  • de: dunhil1 [24.10.16]
  • RECOMANDĂ

Cheile Gradistei Fundata, un colt de rai ce merita vizitat

In 2016 fiind cazat la Bran am decis sa fac o plimbare si la Cheile Gradistei Fundata, impresionat de fotografiile gasite in mediul online. Se cuvine sa fac un scurt istoric si asupra locului. Inca din 1990 Ovidiu Gârbacea, fiu de taran si spotiv a anticipat potentialul turistic al locului. Complexul este situat la altitudinea de 1.300 de metri. De la fraţi, de la mătuşi, de la vecini, Gârbacea a cumpărat în total 6 hectare de teren la Cheile Grădiştei şi alte 20 de hectare la [...] — vezi review [+15 poze]
Turn Hotel & Restaurant 3 / SEBEȘ [AB]
  • AUGUST, 2016
  • de: Michi [24.10.16]
  • RECOMANDĂ

Un hotel şi un restaurant de recomandat

Ne reţinusem din timp cazare la hotel Turn de 3 stele din centrul oraşului Sebeş. Preţul de 150 lei cu mic dejun mi se părea acceptabil, mai ales că era vorba de o singură noapte. La alte hoteluri Leul de Aur sau Karlhof preţurile depăseau 50 eu din trei motive: era august deci plin sezon, Sebeşul este destul de tranzitat ca poartă de intrare pe transalpina şi în acel WE se ţineau festivităţile zilelor oraşului. (am aflat asta la faţa locului). Am nimerit uşor atât [...] — vezi review [+24 poze]
Monumentul Tropaeum Traiani şi cetatea Adamclisi / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
  • AUGUST, 2016
  • de: zlatna [24.10.16]
  • RECOMANDĂ

Cetatea lui Traian de la Adamclisi

După ce am vizitam monumentul de la Adamclisi, următoarea destinaţie la care doream s¬ă ajungem era Mănăstirea Sfântului Andrei. Am introdus pe GPS coordonatele mănăstirii şi am pornit la drum. Dacă în articolul despre casa tovarăşului Ceauşescu am “certat” GPS-ul pentru că ne-a dus pe nişte coclauri din Scorniceşti spre Drăgăşani, de data aceasta îi mulţumesc, pentru că după ce am plecat de la monument, pe un drum lateral, la aproximativ doi kilometri, am dat de o [...] — vezi review [+20 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.0635199546814 sec
    ecranul dvs: 1 x 1