BUN
GRAD SATISFACȚIE
NOTARE MEDIE REZULTATĂ
Aproape de perfectiune
Am fost in Palma de Mallorca in perioada 10-17 iunie cu zbor din Oradea cu compania Alba Star.
Zborul lin a durat 2 ore si 45 minunte, am aterizat pe aeroportul care e al treilea ca marime din Spania, dupa Madrid si Barcelona. E un aeroport mare, am avut ceva de mers pana ne-am recuperat bagajele si apoi ne-am gasit cu usurinta autocarul de transfer pentru Hotel Iberostar Cristina Waves din Playa de Palma. Drumul a durat cam 35 minute, cu opriri pe la alte hoteluri unde au fost cazati alti turisti din grup.
Check-in rapid, la receptie era un tanar domn foarte amabil, Ivan, care ne-a asteptat cu sampanie si ceva gustari, dar fiind miezul noptii noi le-am refuzat, am cerut apa si visam doar la un pat comod pentru un somn bun. Chiar asa a fost, camera era standard, dotata cu tot ce era necesar, curatenie, saltea confortabila, lenjerie impecabila, prosoape de calitate, schimbate in fiecare zi, baie cu dus, uscator, sapun, sampon si dus-gel de calitate, AC si un balcon destul de mare, cu masuta si 2 scaune si uscator de rufe si care avea vedere la gradina din fata hotelului, dar vedeam si marea.
Hotel Iberostar Cristina Waves face parte din lanturile spaniole celebre, pe langa RIU si Barcelo, pe care le regasim in multe tari din lume. Conditii de cazare excelente, mic dejun si cina bogate si diversificate, cu seri tematice (spaniol, Italian, Mexican, Fish&SeaFood, oriental). Zona piscinelor minunat amenajata, inclusive cu jacuzzi. Nu am folosit piscina, preferam marea.
Apa aveam la discretie, langa lifturi fiind amplasate aparate de purificare apa, puteai sa ai apa rece ca cea de izvor sau fierbinte, dupa dorinte.
Seara erau spectacole la scena din zona piscinelor, cel mai mult mi-a placut seara de flamenco.
Oamenii calzi, amabili, zambitori, plini de solicitudine fata de oaspeti.
Plaja de 5 km, Blue Flag, era la doar 5 min de mers pe jos de la hotel, practic traversai drumul principal si„, gaseai Marea Mediterana in toata splendoarea ei. Apa limpede, cu intrare lina spre larg, fara pietricele, alge sau scoici, nisip fin. Pentru 2 sezlonguri si o umbrella am platit 30 euro, daca voiai sa folosesti baia trebuia sa cumperi ceva de la bar si primeai “cheia fericirii” , nu exista baie publica pe plaja.
Promenada de pe faleza este incantatoare, cu multe magazine de toate felurile, e strajuita de palmieri si e foarte animata seara, maiales ca noi am prins desfasurarea Campionatului Mondial de Fotbal, iar marea majoritate erau fani ai Germaniei. Asta pentru ca partea de est a Capitalei este preponderent germana, iar partea de vest apartine cu toata veselia englezilor. Faleaza am descoperit-o mai bine printr-o plimbare, de la un capat la altul cu trenuletul turistic, a durat vreo ora.
Am ales doua excursii: la Valldemossa, un celebru satuc din munti si Old Town Palma cu ghid in limba romana, un domn Eduardo din Bucuresti care de 26 ani lucuieste in Mallorca si care e o adevarata enciclopedie, ne-a impartasit multe informatii despre istoria, geografia, gastronomia locurilor si alte informatii interesante. Tot cu el am facut un tur al Insulei, am fost cu autocarul pana la Sa Calobra dupa ce am traversat cu vreo 300 curbe muntii Serra de Tramuntana, cu cel mai inalt varf la 1440 m. Locul e celebru si pentru o plaja ascunsa intre stanci la care ajungi dupa ce treci prin 2 tuneluri. Am calatorit apoi cu un vapor pana la Port de Soller, unde nu puteam rata calatoria de 20 minute cu tramvaiul istoric care functioneaza din 1913 si unde am mancat cea mai fantastica inghetata de portocale din viata mea (Gelateria Fet a Soler). Am admirat Catedrala din Soller, o adevarata opera de arta in stil gotic, baroc si modernist, construita din secolul XIV si care a fost redesenata de un discipol Gaudi. Ne-am continuat calatoria din gara Soller cu trenul istoric care functioneaza din 1912 si care trece prin 13 tuneluri prin munti si care are traseu prin livezi de portocali si maslini, cu peisajesuperbe ale muntilor Sierra de Tramuntana.
Din pacate, sejurul nostru s-a terminat in mod neasteptat de neplacut, transferul nostru de la hotel spre aeroport a fost anulat, pur si simpliu am asteptat degeaba sa vina autocarul sa ne ia de la punctul de intalnire, desi am fost puctuali si am ajuns cu 25 minute inainte. Agentul de turism de la Touropertorul care incepe cu ka, ne-a spus sec sa luam taxi spre aeroport ca sa nu pierdem avionul. Cu mari emotii am ajuns la timp, ce se intampla daca ramaneam acolo??? Am venit cu gust amar si am facut reclamatie la agentia de turism, dar nu am primit inca un raspuns. A mai patit cineva asa ceva?
Ca o concluzie, recomand Hotel Iberostar Cristina Waves, recomand Palma de Mallorca!
Va doresc vacante minunate, fara incidente!
AmFostAcolo fără reclame?
- Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
- Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult
Trimis de kandera in 28.06.26 15:32:57
- A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA
2 ecouri scrise, până acum, la acest articol
NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kandera); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
- Coordonate GPS: 39.52429107 N, 2.73975770 E - neconfirmate încă
ECOURI la acest review
2 ecouri scrise, până acum, la acest articol
Bun revenit pe site, cu impresii
=
Mutat în rubrica "Iberostar Waves Cristina [Playa de Palma], MALLORCA" (nou-creată pe sait)
-
Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.
Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ”
Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
- Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
- Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
- Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație:
in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o
ÎNTREBARE NOUĂ
(întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)


Rog așteptați...















