Impresii și recomandări [pag. 3339 / 10897]
Afișate impresii [33381 - 33390] din total 108968 impresii
Descoperă Ulan Bator / ULAN BATOR
- AUGUST, 2016
- de: glcitizen [24.09.16]
- RECOMANDĂ
Aventuri pe stăzile din Ulan Bator
Sunt de câteva ore bune pe”pământul veșnicului cer albastru” iar pașii mei încă mai caută o punte de comunicare pe străzile anarhice din Ulan Bator, unde însemnele clare ce duc spre centru întârzie sa apară iar oamenii par a avea alte repere de limbaj corporal sau convențional. Mă bucur totuși că am ajuns și in țara cu cea mai mică densitate din lume, Republica Mongolă, care se raportează doar ca o parte a gloriei Marelui Han. Regiunea Autonomă Mongolă anexată [...] — vezi review [+20 poze]
Cu autocarul prin Europa - circuite diverse / EUROPA
- AUGUST, 2016
- de: FPBrasov [23.09.16]
- RECOMANDĂ
Circuit avion-autocar Bucureşti - Frankfurt - Luxembourg - Paris - Londra - Strasbourg - Munchen
Buna tuturor. Am fost intr-un circuit maraton, foarte interesant ca obiective turistice. Agentia de turism a fost [...] cu care am mai efectuat si alte excursii. Am fost multumit de cazare si de ceea ce am vazut, insa am doua nemultumiri: prima e legata de mijlocul de transport. Cu toate ca era un autocar nou, cu soferi foarte buni, locurile erau deosebit de mici si incomode, atipic pentru un autocar de 2-3 stele. Probabil ca pentru un autocar de 45 de locuri, au montat 50 de scaune, ca [...] — vezi review
Descoperă Siviri / SIVIRI [Kassandra]
- AUGUST, 2016
- de: Lyssys [23.09.16]
- RECOMANDĂ
Vara asta, am găsit o perlă în Kassandra: Siviri
Síviri, cu accent pe primul „i”! Da, Síviri. Vreau să vă spun că vacanţa asta a fost sub semnul masculinităţii: Siviri, Samel, Olimp, Possidi, Poseidon... Nu vă sună aşa... masculin?!? ... Mie, daaa... (Voi lămuri la timpul potrivit ce-i cu fiecare din aceste nume!) Mă rog, „perla” strică masculinitatea, dar cum să zic?!? Un măr-gă-ri-tar?!? (Bine, DEX-ul zice că e neutru, dar singularul... sună masculin!) Sună însă mai bine „am găsit o perlă” decât „am [...] — vezi review [+99 poze]
Vacanța în zona Bursa / BURSA
- AUGUST, 2016
- de: Trank [23.09.16]
- RECOMANDĂ
Teleferic Bursa
Daca ajungeti la Bursa merita sa faceti o excursie cu telefericul. Traseul este lung, are statii pe parcurs iar destinatia finala e o mare statiune de ski. Insa chiar daca e vara, merita facuta excursia, peisajele sunt deosebite. Biletul e in jur de 10 euro pt adulti, eu am urcat intr-o zi de Sambata si nu a fost deloc aglomerat. Cabinele se succeda foarte des niciodata nu am stat la coada mai mult de un minut. La a doua statie este o alee de promenada, cu localuri cu ceai, suveniruri, [...] — vezi review [+6 poze]
Descoperă Belgrad / BELGRAD [BEOGRAD]
- AUGUST, 2016
- de: janina_olt [21.09.16]
- RECOMANDĂ
Belgradul cel neasteptat de interesant!
Dupa vacanta in Croatia, drumul spre casa a presupus si un popas de o noapte in Belgrad. Neajunsul a fost vremea usor uda dar nu incat sa ne deranjeze foarte tare. Ne-am cazat in cel mai comunist hotel pe care l-am gasit, Hotel Yugoslavia, unde inafara de zona de receptie si de micul dejun extrem de incarcat, totul era de pe vremea lui Tito. Vederea in schimb a fost superba, camera spre Dunare, exact unde Dunarea intalneste Sava-afluent al fluviului. Belgradul m-a surprins extrem de [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Sibenik / SIBENIK
- AUGUST, 2016
- de: janina_olt [21.09.16]
- RECOMANDĂ
Sibenik si alte locatii superbe
Continuu aici descrierea vacantei mele in Croatia. Dupa Istria, urmatoarea parte ne-am cazat in Sibenik, trei nopti, dar cu plecare de aici spre alte puncte de atractie. In drumul dintre Pula si Sibenik am facut un popas de 3 ore in parcul national Plitvice, am reusit sa vizitam lacurile de sus cam pe repede-inainte asadar sfatul meu e sa va rezervati o zi pentru acest parc si, cel mai important, sa nu-l ratati. Am continuat cu un alt popas pe repede-inainte in Zadar, foarte dragut acest [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Peninsula Istria / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- AUGUST, 2016
- de: janina_olt [21.09.16]
- RECOMANDĂ
Istria cea frumoasa!
As vrea sa adaug si eu multelor impresii parerea mea despre aceasta parte de Croatie. Vacanta noastra a fost in a doua jumatate de august, plecare din Bucuresti cu popas undeva in Gorj, am iesit pe la Portile de Fier din tara, defileul Dunarii e un drum foarte frumos, autostrada spre Zagreb destul de plictisitoare, insa intre Zagreb si Pula autostrada a strabatut muntii si ne-am bucurat de o priveliste superba. Autostrada se plateste, nu e extrem de scumpa dar depinde de cati km se parcurg. [...] — vezi review [+12 poze]
Unde mâncăm în Milano? / MILANO
- AUGUST, 2016
- de: Dana.S [21.09.16]
- RECOMANDĂ
Cea mai buna pizza – Pizzeria Woodstock 3, Milano
Am stat mult in cumpana daca sa scriu sau nu articolul de fata. Principalul motiv pentru care inclinam sa nu o fac este lipsa fotografiilor. In general imi place sa povestesc despre un loc atunci cand pot asocia si poze care sa stea cumva marturie spuselor mele. Adevarat, selectez imaginile pe care le public si le aleg doar pe cele in care familia nu apare. Nu de alta, dar daca e sa dati cu pietre pentru un articol prost, macar sa fiu doar eu lovita, sotul si copilul n-au saracii nicio vina. :) [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Copenhaga / COPENHAGA
- AUGUST, 2016
- de: Aurici [20.09.16]
- RECOMANDĂ
Copenhaga - orașul fericirii din țara basmelor (... lui Andersen)
După cum am spus în articolul introductiv, țările nordice nu au fost niciodată pe lista mea pentru că până acu’ ceva timp nu zburam, prin urmare nici nu știam prea multe despre zona aceea și nici când am achiziționat excursia nu m-am învrednicit să mă documentez prea mult știind că avem ghizi la dispoziție peste tot. În general o să fac citire din rezumatele lor și pentru că eu, una, m-am pierdut de tot prin denumirile lor alambicate, o să prezint obiectivele turistice [...] — vezi review [+54 poze]
Descoperă Salonicul și împrejurimile / SALONIC
- AUGUST, 2016
- de: DanaRO [20.09.16]
- RECOMANDĂ











