Impresii și recomandări [3110 / 10896]

Afișate impresii [31091 - 31100]
Cheile Băniței & Peștera Bolii [Bănița-Peștera, HD] / M-ȚII ȘUREANU (Orăștiei)
  • MAI, 2017
  • de: mishu [16.05.17]
  • RECOMANDĂ

Splendoare in natura - Pestera Bolii, Petrosani

Parafrazand titlul unui celebru film ne continuam incursiunea in frumusetile zonei Petrosani astfel incat dupa ce am admirat Cheile Banitei (spre care nu exista indicatoare) urmatoarea oprire a fost semnalizata, insa ca un fapt amuzant, acolo unde drumul o ia spre pestera Bolii sunt doua indicatoare, unul mai mare spre Cetatea Banitei si unul mai mic spre pestera Bolii. Normal ca speram sa ajung si la acea cetate, ca doar era marcata, insa am aflat ca de fapt nu se mai gasesc decat niste pietre [...] — vezi review [+59 poze]
Unde mâncăm în zona Desești-Mara? / DESEȘTI [MM]
  • MAI, 2017
  • de: Linux [16.05.17]
  • RECOMANDĂ

Pastravaria Alex

Fiind in Maramures si vazand de 1 Mai o stire la un post de televiziune despre aceasta locatie ne-am hotarat sa poposim la aceasta pastravarie pentru a lua masa de pranz. Locatia este una deosebit de frumoasa, situata intre localitatea Mara si Muntii Gutai. Am ajuns acolo in jurul amiezii si toate mesele de afara erau ocupate, inauntru erau locuri libere, dar fiind vreme frumoasa eram hotarati sa stam afara, chiar cu pretul unei asteptari pana se elibereaza o masa. Pana la urma am avut [...] — vezi review [+12 poze]
Karlin Hotel 3 / PRAGA
  • MAI, 2017
  • de: plummy [15.05.17]
  • RECOMANDĂ

Hotel Karlin 3* Praga - Localizare excelenta, conditii de baza, mic dejun slabut

A doua parte a sejurului in Praga (partea "profi") am petrecut-o la hotelul Karlin, din zona Karlin a Pragai. Punctul forte (cam singurul, as zice) al hotelului este localizarea sa. Se afla la 2-3 minute de mers pe jos de statia de metrou Krizikova (si chiar mai aproape cred de ceva statie de tramvai, nu am folosit decat metroul), de la care poti ajunge rapid in centru (am inteles ca nici pe jos nu este foarte departe, cam 20-30 minute, in functie de pas), sau in directia opusa in 2-3 statii [...] — vezi review [+5 poze]
Descoperă Liov / LVIV

Hoinarind prin Liov

Aflandu-ma in delegatie la Veliky Berezny, avand weekend-ul la dispozitie si navigand pe internet fara un scop anume, descopar ca orasul Liov se afla nu mai departe de 200 km de mine. Un resort deja cunoscut, imposibil de oprit, s-a pus in miscare asa ca nu mi-a ramas nimic de facut decat sa-mi setez alarma telefonului pentru ora 6.00 dimineata. Astfel la ora 10.45 eram deja in Liov cautand un loc de parcare. Liov in romana, Lviv in ucraineana (L'viv), Lwow in poloneza, Lvov in rusa [...] — vezi review [+42 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • MAI, 2017
  • de: Floria [15.05.17]
  • RECOMANDĂ

Casa Assan din Piaţa Lahovari - Casa Oamenilor de Ştiinţă

Duminica trecută, la ora prânzului, am ajuns în Piaţa Lahovari la capătul unei plimbări relaxante printr-o zonă centrală a Bucureştiului de care mă leagă multe amintiri. Cu vreo două săptămâni în urmă, stând de vorbă cu fiul meu, am aflat cu mirare că, la cei 21 de ani ai săi, nu ştie cum poate ajunge în câteva minute de la Grădina Icoanei la A. S. E., prin Grădina Ioanid. L-am luat, cu răbdare, pas cu pas:La Cărtureşti, lângă cinema Patria, nu mergi tu toată [...] — vezi review [+35 poze]
Gulliver Delta Resort [ex Safo, ex Genius] 3 / UZLINA

Cazare excelenta

Am petrecut 4 zile in Resort Guliver. Cazare excelenta. Conditiile in camera decente pentru un hotel de 3 stele. In fiecare zi s-a intrat pentru schimbat cosuri, pentru curatenie. Camera curata, renovata, termopane, tv in camera, aer conditionat. Personal amabil, mancarea a fost excelenta specific zonei. Curtea este plina de verdeata, locuri de joaca pentru copii, piscina curata tocmai buna de o baie. In curte mai sunt locuri de relaxare si un bar cu terasa pe malul apei... intr-un [...] — vezi review [+2 poze]
O zi în Novaci / POLOVRAGI / NOVACI

Oltenia de sub munte, Novaci, lucruri mai putin stiute

Nu pot spune ca Novaciul este al copilariei mele, eu l-am descoperit la maturitate si m-am indragostit iremediabil de el, da, da chiar a fost o iubire la prima vedere. Apartinatorul meu, nu m-a inteles multa vreme si pentru asta a trebuit sa umblu cu el pe toti coclauri novaceni pana sa recunoasca ca si lui ii place. Zilele trecute am fost la Novaci cu o treaba si m-am hotarat brusc in Primaria Novaci sa-i arat lui Bogdan care este treaba cu orasul. In primul si in primul rand mi-am chinuit [...] — vezi review [+13 poze]
AVERTIZĂRI / DE LA LUME ADUNATE

Ulei fals Kresna / La bomboane / Sandanski

A "n"- a oară prin Bulgaria spre Grecia, si autocarul opreste "La bomboane"- Kresna. Nu contează ce firmă de turism, pt că toate opresc acolo. De la oprirea normală pt refresh si mici cumpărături la reclama pe față pt uleiul de măsline FALS este o mare diferență. De ce spun asta? Pt că este foarte greu de crezut că ghizii nu ştiu că uleiul e fals. Nu comentez calitatea uleiului pt că nu mă pricep. Singura realitate palpabilă este verificarea pe net a datelor de [...] — vezi review
Descoperă Valea & Cheile Ampoiței / IGHIU [AB]
  • MAI, 2017
  • de: Dana2008 [15.05.17]
  • RECOMANDĂ

Haideți la plăcinte coapte pe lespede! la Mama Luță din Ampoița, jud. Alba si apoi la o plimbare prin Cheile Ampoitei, la Pietrele Ampoitei

Despre gustoasele plăcinte de la Mama Luță s-a vorbit în grupul nostru iar noi fiind în zonă nu trebuia sub nicio formă să le ratăm. Pentru că trebuia să ne oprim pentru prânz între cele două vizite programate pentru ziua de 1 mai, una la Râpa Roșie și ultima din excursia noastră, la Cheile Turzii, am inclus în traseu și o oprire la Pensiunea "Izvorul Muntelui" sau "La Mama Luță ". Am ajuns aici, ghidați de GPS, pe la orele prânzului. Pensiunea nu se află la șosea, [...] — vezi review [+37 poze]
Parcul de Aventură Edenland Park [Balotești] / BUCUREȘTI
  • MAI, 2017
  • de: anihbo [14.05.17]
  • RECOMANDĂ

Parcul Edenland la superlativ

Mi-a parut incredibil sa citesc "de rau" despre un loc in care - evident - s-au depus eforturi deosebite pentru a pune la punct un parc al secolului XXI, in care sa ai la dispozitie tot ce-ti poti dori pentru o zi de relaxare, si asta nu ma duce cu gandul la nemultumirea vesnica a romanului. Cred ca avem o problema genetica in privinta asta, de a gasi partea rea/mai putin buna in fiecare lucru/ loc si sub povara unui negativism feroce sa demolam (in cuvinte) orice ne iese in cale in tara asta. [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.6973040103912 sec
    ecranul dvs: 1 x 1