robert - Activitate pe AFA
1. Impresii publicate // 682 total
Notă: Mai jos sunt afișate doar cele mai recente 20 din total 682 impresii -- pentru a le consulta pe TOATE, click aici:
PAConfort, priveliști și ospitalitate napolitană la Sweet Sleep Napoli
Mar-2026Banc local
– De ce nu se grăbesc napolitanii?
– Pentru că, dacă te grăbești, ajungi mai repede la muncă.
Gata am terminat cu poveștile despre America de Sud pe anul acesta! Așa că ne reîntoarcem la bătrânul continent.
În luna martie am avut parte de oun sejur de trei zile [...] + 30 poze citește
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
PAO scurtă incursiune în universul churrasco-ului brazilian
Feb-2026O scurtă incursiune în universul churrasco-ului brazilian
Banc local –
— Care este secretul unei caipirinha perfecte?
— Prima să fie rece, a doua să fie gratuită, iar a treia să nu mai conteze.
De voie, de nevoie am mai petrecut o zi în Sao Paolo. Ne-am modificat avionul cu o zi, [...] + 6 poze citește
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBAtât de aproape, dar atât de departe
May-2026
Radio Erevan a fost întrebat:
– Este adevărat că socialismul va aduce prosperitate?
Radio Erevan răspunde:
– Da. Problema este că nu se știe cui.
Radio Erevan a fost întrebat:
– Este adevărat că în Uniunea Sovietică există libertate de exprimare ca în America?
[...] + 16 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
PAGustul autentic al parrillei uruguayene
Feb-2026
Banc local
— Chelner, friptura asta are gust ciudat…
— Este „asado de tira” , señor.
— Aha… și vaca a murit de bătrânețe sau de tristețe?
În multe orașe din America de Sud, piețele agroalimentare nu sunt doar locuri de cumpărături, ci adevărate centre [...] + 19 poze citește
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBPADacă somn nu e, nimic nu e
Feb-2026Dacă somn nu e, nimic nu e, ca să-l parafrazez cumva pe Gheorghe Gheorghiu!
Bancul zilei - Azi-noapte am dormit ca un bebeluș, m-am trezit din oră în oră și am plâns puțin!
Confort esențial și un raport excelent calitate-preț în regiunea Paulista.
Cele 84 de apartamente de la [...] + 16 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
PAUn prânz nereușit
Feb-2026
Bancuri locale
— De ce merg uruguaienii la parrilla cu prietenii?
— Ca să nu se simtă singuri când vine nota de plată 😄
— Chelnerul: „Cum doriți carnea?”
— Eu: „Gratis ar fi perfect.”
— Am comandat parrillada pentru două persoane în Colonia del Sacramento. [...] + 15 poze citește
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBVibe american în micul Paris
May-2026
Bancuri americane
Restaurantul ideal?
Porții mari și nimeni care să întrebe „mai luați și salată”?
Prietenii adevărați nu te lasă să bei singur.
Vin și ei.
Ce face o lămâie într-un bar?
Se stoarce de râs.
Eu gătesc foarte sănătos.
Pun pătrunjel pe [...] + 16 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBO zi în Colonia del Sacramento, bijuteria istorică a Uruguayului
Feb-2026O zi în Colonia del Sacramento, bijuteria istorică a Uruguayului
Bancuri locale despre Colonia
Localnicii spun:
„În Colonia, dacă te rătăcești, în cinci minute ajungi ori la far ori la râu ori la o cafenea.”
Și este aproape adevărat centrul istoric este compact și foarte ușor [...] + 37 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBO bucată de Transilvanie ascunsă în inima Bucureștiului
Mar-2026Bancul zilei
- Un tip intră într-un magazin:
- Aş dori şi eu un gulaş.
Vânzătorul:
- Sunteţi ungur?
Tipul se enervează:
- Şi dacă ceream strudel mă întrebai dacă sunt neamţ, dacă ceream mâncare chinezească mă întrebai dacă sunt chinez?
- Aaaa, nu...
- Şi atunci de [...] + 17 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBPoveste din Montevideo
Feb-2026Poveste din Montevideo
Uruguayenii glumesc des că țara lor este „Un cartier liniștit între doi giganți.” , adică între Brazilia și Argentina.
Nu cred că mai trebuie să repet cât de mult mi-a plăcut această micuță țară din America de Sud pe numele ei Uruguay, despre care nu [...] + 34 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBPADouă nopți de confort urban
Feb-2026
Banc local
Un turist intră într-o cafenea din Montevideo și comandă ceva simplu. Primește nota, o privește, zâmbește și spune:
– Interesant…
Chelnerul:
– Nu vă place?
– Ba da, e foarte bun.
– Atunci de ce zâmbiți?
– Pentru că tocmai am realizat că nu [...] + 17 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBLocul unde oceanul întâlnește luxul, iar leii de mare devin gazde
Feb-2026
Bancul zilei
Un turist ajunge în Puerto de Punta del Este și vede un leu de mare stând liniștit pe ponton.
Se apropie și îl întreabă pe un localnic:
— Nu vă e frică de ei?
Localnicul răspunde calm:
— Nu… ei sunt deja obișnuiți cu turiștii.
Turistul, surprins:
— [...] + 50 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBPAEl Palenque, gustul autentic al focului în Punta del Este
Feb-2026 
Banc local
– Ce recomandați aici?
– Carne.
– Altceva?
– Mai multă carne.
– Și desert?
– Dulce de leche… ca să-ți revii după carne.
După cum am precizat de foarte multe ori în America de Sud se mănâncă bine sau foarte bine. De fiecare data [...] + 13 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBLa capătul lumii: farmecul discret din Punta del Este
Feb-2026Bancuri locale din Punta del Este
– Turist: „Unde e cea mai liniștită plajă?”
– Localnic: „Pe Playa Mansa.”
– Turist: „Și cea mai agitată?”
– Localnic: „La 5 minute distanță… pe Playa Brava.”
 
– De ce nu se grăbesc oamenii în Punta del Este?
[...] + 19 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBCarnavalul de la Punta del Este sau noaptea în care orașul devine ritm
Feb-2026Banc local
— Ce faci la carnavalul din Brazilia?
— Te uiți.
— Și în Uruguay?
— Nu mai ai timp să te uiți… dansezi.
Am ajuns în Punta del Este într-o după-amiază fierbinte de februarie, când aerul pare că stă pe loc, iar lumina se topește peste ocean. Totul era [...] + 13 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
Să călătorești chiar și când lumea se oprește
Banc
— De ce călătorești în vremuri de criză?
— Ca să uit de probleme.
— Și funcționează?
— Da… dar când mă întorc, mă așteaptă la aeroport.
Trăim vremuri tare complicate! Există o mare nesiguranță referitor la ziua de mâine. Parcă și luminița de la [...] citește
SBPAUn hotel modest dintr-o super stațiune de plajă
Feb-2026
Banc local
— De ce turiștii vin în Punta del Este?
— Pentru plajă, soare și relaxare.
— Și de ce pleacă?
— Pentru că au văzut nota de plată.
Pentru sejurul nostru de cinci zile din stațiunea turistică Punta del Este, am ales să ne cazăm la hotelul Marbella. Sincer [...] + 16 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
- PA - Punctaj Adițional Actualizare Rubrică
SBGhici ciupercă ce-i?
Mar-2026Banc local-
- Turist:
— Cum reușiți să conduceți așa?
Napoletan:
— Stai liniștit…
— aici nu se conduce, se supraviețuiește.
 
Să începem cu câteva indicii pentru ghicitoare:
- locul unde pizza nu e mâncare, e religie;
- umbra unui vulcan activ;
- apusuri [...] + 11 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
SBEduvigis Restó-Bar, gustul autentic al Paraguayului, departe de oraș
Feb-2026Eduvigis Restó-Bar, gustul autentic al Paraguayului, departe de oraș
Banc local-
— Care e diferența dintreun turist și un localnic la grătar?
— Turistul mănâncă până se satură.
— Localnicul… până pleacă ceilalți.
Pe la prânz ne-a cuprins foamea. V-am povestit [...] + 26 poze citește
- SB - a depășit pragul minim de voturi pentru a primi superBONUS
2. Ecouri scrise // 3988 total
08.06.26 08:27@webmaster13: mersi
LA REVIEW Confort, priveliști și ospitalitate napolitană la Sweet Sleep Napoli - scris de robert în rubrica B&B Sweet Sleep Hotel
07.06.26 12:34@webmaster: mersi frumos!
LA REVIEW O scurtă incursiune în universul churrasco-ului brazilian - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în Sao Paulo?
04.06.26 19:06@Nasshu: mersi pentru completare! Am corectat!
LA REVIEW Atât de aproape, dar atât de departe - scris de robert în rubrica Descoperind Armenia
04.06.26 19:05@adso: mersi frumos pentru vizită și pentru comentariu! Da e nasol când depinzi de anumite date, biletele de avion dar și restul au tendința să fie mult mai scumpe!
Dacă dorești să ajungi acolo, sigur o vei face, mai devreme ori mai târziu.
Si mie îmi place tare această variantă a [...]
LA REVIEW Atât de aproape, dar atât de departe - scris de robert în rubrica Descoperind Armenia
04.06.26 11:09@Yolanda: Inevitabil mai avem si parte de experiențe de-astea neplăcute! La noi zgomotul pe care-l auzeam era ca un uruit era probabil de la un echipament! Camera era situată chiar lângă lift și probabil de acolo provenea și disconfortul! Oricum foarte neplăcută senzația!
Mulțumesc [...]
LA REVIEW Dacă somn nu e, nimic nu e - scris de robert în rubrica 155 Hotel Sao Paulo
03.06.26 10:05@Yolanda: ”La ei este viata grea, nu prea gaseste de lucru. Apoi a adus-o si pe sora ei mai mica, vor sa ramâna în RO. Învatase binisor limba româna cât sa se descurce. - interesant! Ceea ce pentru noi este nesatisfăcător pentru alții este paradis. De-asta recomand tuturor să viziteze [...]
LA REVIEW Atât de aproape, dar atât de departe - scris de robert în rubrica Descoperind Armenia
03.06.26 08:40@mprofeanu: mulțumesc pentru vizită și pentru comentariu!
Da Armenia este o țară frumoasă atât cât a mai rămas din ea, așa cum foarte bine ați precizat! Oamenii sunt destul de deschiși și prețurile sunt mai bune ca la noi!
Merită o vizită la fel ca la oricare altă țară din [...]
LA REVIEW Atât de aproape, dar atât de departe - scris de robert în rubrica Descoperind Armenia
01.06.26 09:10Patagonia este absolut senzațională după umila mea părere! Este unul din extrem de puținele locuri din lume în care m-aș întoarce. Eu de fiecare dată când plec într-o călătorie vreau să văd oameni și locuri noi altfel mă plictisesc repede. Spun asta ca să subliniez cât este de [...]
LA REVIEW PERITO MORENO - Am plecat să stau pe o bancă și am ajuns să străbat pasarelele ghețarului - scris de elenaadina în rubrica La pas prin Patagonia / Ţara de Foc
28.05.26 08:06@Cristian_h: =))
LA REVIEW Valparaiso - am fost și eu acolo - scris de AZE în rubrica O zi în Valparaiso
28.05.26 07:27Super frumos acest oraș, super colorat! Problema este că ai mult de urcat ori de coborât acesta fiind situat pe o colină! Din acest motiv noi am folosit si ascensoarele publice.
Apropo noi am petrecut o noapte acolo si mi -a părut rău că nu am stat mai mult.
Ca o părere strict personală [...]
LA REVIEW Valparaiso - am fost și eu acolo - scris de AZE în rubrica O zi în Valparaiso
25.05.26 13:26@DOINITA: tare! Omul cât trăiește învață! Chiar mă bate gândul să ajung pe-acolo, poate voi ajunge și la barul cu pricina! Mersi frumos pentru vizită și pentru completare!
LA REVIEW Vibe american în micul Paris - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în București?
25.05.26 06:22@webmaster: mersi frumos!
LA REVIEW Gustul autentic al parrillei uruguayene - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în Montevideo?
24.05.26 12:37@webmaster13: super! Ms!
LA REVIEW Gustul autentic al parrillei uruguayene - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în Montevideo?
23.05.26 10:55@webmasterX: corect mersi!
LA REVIEW Dacă somn nu e, nimic nu e - scris de robert în rubrica 155 Hotel Sao Paulo
23.05.26 08:19@webmaster: mersi frumos!
LA REVIEW Un prânz nereușit - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în Colonia del Sacramento?
21.05.26 18:52@Yoda: asa e aici măcar știi pe cei dai banii și nu ai regrete! Mersi pentru vizită și comentariu!
LA REVIEW Vibe american în micul Paris - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în București?
21.05.26 18:51@tata123 🔱: mersi pentru completare și pentru rectificări! Fără ochelari sunt praf!
Chiar se mănâncă foarte bine acolo și eu sincer m-aș reîntoarce!
LA REVIEW Vibe american în micul Paris - scris de robert în rubrica Unde mâncăm în București?
21.05.26 09:51super tare! Cât te-a dus toată distracția?
LA REVIEW Polinezia Franceza — Moorea si Bora Bora - scris de dop.tirbuson în rubrica Vacanță în Polinezia Franceză
21.05.26 09:40foarte tare! Felicitări!
LA REVIEW Le Bora Bora By Pearl Resorts — Bora Bora, Polinezia Franceza - scris de dop.tirbuson în rubrica Le Bora Bora by Pearl Resorts
18.05.26 08:43@mprofeanu: dada foarte frumos orășelul! Știu că ați fost și dumneavoastră și l-ați vizitat!
Mulțumesc frumos pentru vizită și comentariu!
LA REVIEW O zi în Colonia del Sacramento, bijuteria istorică a Uruguayului - scris de robert în rubrica Descoperă Colonia
3. Solicitări CMR trimise // 7 total
AMERICA de SUD Companie aviatica de incredere - pt America de sud
28.08.24 17:23Salutare! intentionez sa organizez un circuit in America de Sud! Cei care ati fost deja ce parere aveti de urmatoarele companii?
Wingo
Avianca
Jetsmart
Latam
Mersi frumos! // 2 răspunsuri // citește
PORTUGALIA Condiții de acces în țară
03.02.22 12:43Bună ziua!
A intrat cineva în Portugalia după data de 1 februarie 2022, ca să-mi spună dacă mai este nevoie de test pentru persoanele vaccinate și cu certificat verde valabil, adică dacă s-au aliniat și ei la recomandărle UE?
Mersi frumos! // 15 răspunsuri // citește
AUSTRIA Condiții Covid tranzit aerian Austria
19.10.20 10:43Salutare!
Vă rog să-mi precizați dacă ați tranzitat aeroportul din Viena, ce condiții speciale vi s-au impus!
Trebuie test COVID ori ba?
Detaliile de pe site-ul MAE, nu sunt foarte clare pentru mine!
Mulțumesc aniticipat! // 7 răspunsuri // citește
zSTRATOSFERA Cardul Revolut
01.06.18 12:35Ce părere aveți? O fi sigur? E de încredere cardul acesta Revolut? Pare foarte avantajos pentru cei ce călătoresc în afara țării! Mersi frumos!
Pentru a se bucura de ofertă, aceștia trebuie să își facă un cont AICI și să comande primul card fizic înainte de 31 mai. O alternativă [...] // 15 răspunsuri // citește
TURCIA Transfer Ataturk aeroport catre zona portuară
18.08.17 09:48Bună ziua! Am de pierdut câteva ore prin Istanbul și aș dori să vă rog, să mă luminați în două privințe:
1. există la aeroportul Ataturk shuttle bus, care să te transporte către malul Bosforului?
2. unde mai exact pe malul Bosforului găsesc o zonă faină de restaurante și [...] // 13 răspunsuri // citește
ASIA - ALTE LOCURI A fost cineva acolo, în Palau?
12.11.16 09:39Vă salut!
Am găsit o ofertă tentantă de avion, către o destinație exotică, mai putin cunoscută!
Aș dori să aflu de la voi, dacă a fost cineva pe-acolo și îmi poate recomanda ceva. Cazare plus alte ponturi turistice.
Mersi anticipat!
P.S.Am încadrat întrebarea la Asia, dar [...] // 11 răspunsuri // citește
zSTRATOSFERA Seriozitate hotels.com
23.07.15 12:02Bună ziua!
Vreau să fac o rezervare la hotel, prin intermediul hotels.com. Nu am mai rezervat niciodată după acest site.
Aș dori să vă întreb (normal dacă ați apelat si voi la această modalitate de rezervare) cât de sigură este?
Am văzut prețuri mult mai bune decât la [...] // 16 răspunsuri // citește
Afișate 7 solicitări
4. Răspunsuri scrise // 68 total
29.08.24 08:29@Pușcașu Marin: mersi frumos! Cu Latam am mers si eu, dar acum nu stiu de ce nu pot lua bilete direct de la ei! Mă tot intoarce inapoi si parca nu as lua de la agentii online.
Pe Avianca am pus si eu ok este mai cunoscuta!
Preturi am gasit ok! Ciudat este ca nu mai au niciun bagaj inclus, nici [...]
25.12.22 10:27Michamvi este o peninsula din partea estica a insulei, o lagună izolată, plină de recife de corali. Această peninsula este impartita in doua zone: Michamvi-Pingwe în est si Michamvi-Kae in vest. Michamvi-Pingwe este cea mai pitorească regiune, datorita lagunei sale pline cu recife de corali [...]
22.04.22 09:56@Dana2008: bună Dana! Hai să mă bag și io în seamă, cu o recomandare. Noi am fost în ambele orașe și-ți recomand cu mâna pe inimă doar Florența! Este un oraș deosebit, pe care-l poți vizita fără probleme doar per pedes. Tot orașul este o adevărată bijuterie.
Noi [...]
10.02.22 13:28@Nasshu: https://www.mae.ro/travel-conditions/3736 au actualizat și ai noștri!
05.02.22 08:37@Dragoș_????????: corect. Urmăresc subiectul cu maxim interes, la fel ca herr prezident. Îti dai seama ca nu de costul testării imi fac grija, ci de un eventual test pozitiv la unul din trei, ce-ti f*te tot concediul. Suntem super imunizati, dar nu se stie niciodata! Mai ales că sunt deja [...]
04.02.22 21:11https://m. facebook.com/story.php?story_fbid=10225860033904647&id=1147059708 link oficial nu am. Este anuntul unui blogger celebru!
04.02.22 16:22@Dragoș_????????: am avut noroc! De azi au scos orice fel de test pt vaccinați!
03.02.22 18:34@Nasshu: da am citit și eu! Problema cu MAE că actualizează foarte greu informațiile! Mersi frumos!
03.02.22 14:10@Andox: mersi frumos pentru răspuns! Intr-o săptămână am un zbor de tranzit prin Lisabona!
03.02.22 13:14@Dragoș_????????: mersi frumos! Credeam ca scap de test!
02.02.21 08:38Strict din punctul meu de vedere, Maldive și Seychelles întrunesc toate cerințele tale. Nu spun că-n Dominicană ori în Zanzibar nu e frumos, dar absolut mirifice mi se par primele două destinații, despre care am precizat anterior.
Acum trebuie să vezi și unde poți merge și la ce bani! [...]
19.10.20 19:55Asta cred că trebuie să completez: dropbox.com/s/3i8sme0gsly ... ustria.pdf?dl=0
19.10.20 19:44”Atita vreme cit nu parasesti aeroportul parerea mea este ca se poate interpreta ca ' fără oprire (innoptare) ' avand in vedere ca nu te cazezi pe teritoriul Austriei. - așa ar fi normal.
Mersi frumos pentru detalii!
25.09.20 09:15@mprofeanu: văd că nu a raspuns nimeni, probabil este mai greu cu returnarea banilor! Eu am ales cu aceiasi companie varianta primirii unui voucher în valoare de 120% din contravaloarea biletului si l-am primit după numai o zi!
Nici n-am idee când si unde-l pot folosi, dar așa am [...]
15.01.20 18:25@MartinG: Cu siguranță foarte sigur e pe renumita plajă Copacabana. E plin de poliție prin zonă!
Cazarea in primul rând de la plaja este extrem de scumpă, de asta recomand in al doilea rând. Noi am stat la hotelul Windsor Plaza (vezi impresiile mele) si a fost foarte bine.
Aveti bugetul [...]
03.09.19 12:44@printesa82: " Vrem nisip alb și relaxare cu A. I. " - clar Maldive, având în vedere si bugetul existent.
Dacă prinzi o cursă cu Qatar, cu o escală în Doha de câteva ore, deja împarți zborul în două si nu mai pare atât de lung! Iar despre ce o sa gasiți acolo, nu cred ca mai trebuie [...]
13.06.19 11:48@negoita: sincer partea cu programarea e cea mai complicată. Nu prea le merge sistemul. Totusi ai o mică marjă sa-ti alegi ziua si ora! Dacă nu poti ajunge o poti anula!
3. Solicitări OFERTE personalizate // total 2
Cumpărat oferta 27339
Afișate 2 solicitări oferte









